Zima 2012
Czarno-biało
Zima 2012. Za kilka miesięcy z tego miejsca będzie widać Polski Cmentarz Wojenny. Bykownia długo broniła ujawnienia prawdy, że wśród pochowanych tu ofiar stalinowskich są Polacy. Nie chodziło tylko o mieszkających w Sowietach, na przykład w tzw. autonomicznych polskich okręgach. Tu leżą obywatele II Rzeczypospolitej, skazani bez postawienia zarzutów i zabici bez sądu mocą osławionego rozkazu z 5 marca 1940. Byli jeńcami wojennymi, nocami wyciągano ich z domów na Kresach, aresztowano i więziono na Zachodniej Ukrainie. Potem „dołączono” do listy katyńskiego mordu. 3435 Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
28 listopada 2011 roku po wielomiesięcznych staraniach i żmudnych ustaleniach przedstawicieli dyplomacji polskiej i ukraińskiej, podczas wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego na Ukrainie wmurowano kamień węgielny pod Polski Cmentarz Wojenny. Na miejscu poza politykami obecni byli przedstawiciele Rodzin Katyńskich i mieszkańcy Kijowa, w tym tamtejszej Polonii.
Obok aktu erekcyjnego pozostawiliśmy urny z ziemią z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz z miejsc kaźni i pochówku Ofiar Zbrodni Katyńskiej: z Katynia, Charkowa i Miednoje. Obok spoczęła symboliczna grudka ziemi z Warszawy.
Prawa autorskie © Izabella Sariusz-Skąpska i Tymon Kretschmer
Żadna część tej strony nie może zostać użyta do celów komercyjnych ani być reprodukowana w jakikolwiek sposób bez pisemnej zgody autorów.
Szczegóły | Formularz kontaktowy